The Get it All at Once Plan (Water)

Water-The Get it All at Once Plan (Printer-Friendly pdf)

If you can afford it and have the room to store it, get your 2-week supply today. A family of four can expect to pay $75 and more; an individual $20 and more.

If you can’t afford it all at once, get inspired by one of the other plans and take action.

Family of Four Water Shopping List (The All at Once Plan)

Price Qty. Item Purpose

$  75

12

 cases of bottled water
(32 bottles, 16.9 oz/bottle or the
equivalent)
 drinking water

$  50

4

 giant bottles of water
(4-gallon, 5-gallon or similar)
NOTE:  these will weigh about 35 or 40 pounds each
 drinking water
and/or cooking,
washing

$  08

8

 1-gallon jugs of water
(many grocery stores sell water by the gallon and also refills)
 cooking, washing

$133

 TOTAL

Individual Water Shopping List (The All at Once Plan)

Price Qty. Item Purpose

$  20

3

 cases of bottled water
(32 bottles, 16.9 oz/bottle or the equivalent)
 drinking water

$  12

1

 giant bottle of water
(4-gallon, 5-gallon or similar)
NOTE:  this will weigh about 35 or 40 pounds
 drinking water
and/or cooking,
washing

$  02

2

 1-gallon jugs of water
(many grocery stores sell water by the gallon and also refills)
 cooking, washing
$  34  TOTAL

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s